- Kryty, nowoczesny basen w Gorlicach - 8km
- Odkryty basen w Wapiennem - 4km oraz w Gorlicach - 8km
- Lodowisko w Gorlicach - 8km
- Skansen w Szymbarku - 16km
- Muzea w Gorlicach - 8km
- Uzdrowiska w Wapiennem - 4km oraz w Wysowej - 40km
-Wyciągi narciarskie w Sękowej - 3km, Małastowie - 3km, SKI-Park Magura 10 km, Smerekowiec - 15km
- Jezioro Klimkówka, wypożyczalnia sprzętu wodnego - 25km
-Szlak Architektury Drewnianej (liczne cerkwie)
-Stadnina koni huculskich w Regetowie - 20km
- Przejście graniczne do Słowacji w Koniecznej - 28km
- Rezerwat skalny Kornuty - 12km
- Boiska sportowe Orlik - 4km
- Park linowy w Krzywej - 15km
- Skansen - Muzeum Podkarpacka Troja w Trzcinicy - 25km
- Szlak Naftowy
Turystyka piesza i rowerowa,
W okolicy Męciny Małej, przez cały rok każdy może znaleźć intereujące go atrkcje. Miłośnicy pieszych wycieczek z pewnością będą zadowoleni, gdyż sieć szlaków jest tutaj niezwykle rozbudowana. Cały teren nadaje się znakomicie zarówno do wycieczek pieszych jak i rowerowych.
Niewysokie, zalesione szczyty, długie doliny, osobliwe polanki decydują o tym, że ten teren odwiedzają tysiące turystów. Do często odwiedzanych szczytów należą niewątpliwie Magura Wątkowska, Magurycz, Popowe Wierchy, Magura Małastowska.
Bardzo liczne ścieżki spacerowe o charakterze przyrodniczym i edukacyjnym (np. Leśne Wzgórze, Kornuty, Magurycz Wielki) prowadząprzez tereny leśne, mają tablice informacyjne.
Duża różnorodność szlaków pod względem nachylenia i różnicy wysokości zaspokoi zarówno miłośników górskich wspinaczek, jak równierz turystów chcących jedynie pospacerować lub pojeździć rowerem.
Przemierzając Beskid Niski, coraz częściej spotykamy turystów konnych gdyżwypoczynek konny staje sięcoraz bardziej popularny.
Wspomnieć równierz należy o szlakach tematycznych między innymi Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Naftowy czy też Szlak Frontu Wschodniego.
Sporty zimowe
Okolice Męciny są doskonałym zapleczem do uprawiania sportów zimowych. Na miłośników narciarstwa alpejskiego i snowboardu czekają trzy ośrodki, które z pewnością zaspokoją wymagania zarówno początkujących jak i doświadczonych narciarzy.
Gmina Sękowa to również idealne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Kompleks „Śnieżne trasy przez lasy” oferujący 80 km oznakowanych i utrzymanych tras o różnym stopniu trudności, poprowadzonych przez malownicze obszary południowej części gminy oraz trasa biegowa Jagoda o długości 2,5 km zlokalizowana w szczytowych partiach Magury Małastowskiej stanowią wyśmienitą propozycję dla sympatyków biegówek.
Nierozerwalnym uzupełnieniem oferty narciarskiej jest baza noclegowo-gastronomiczna okolic Gorlic. Ośrodek Wypoczynkowo Leczniczy w uzdrowisku Wapienne oraz liczne rozsiane po całej gminie gospodarstwa agroturystyczne oferujące kameralne wnętrza i doskonałą domową kuchnię zaspokoją nawet najbardziej wyszukane gusta.
Krzyże i przydrożne kapliczki,
Teren GMiny Śekowa usłany jest przydrożnymi kapliczkami i krzyżami. Są one pozostałościąpo dawnym przemyśle kamieniarskim, który był niezwykle rozwinięty w okolicach Bartnego i nie tylko. Sporo z nich, pomimo dewastacji przetrwało do dnia dzisiejszego w dobrym stanie. Bardzo urozmaicają one wędrówkę po lokalnych szlakach.
Pozostałości po I wojnie światowej,
W całej ówczesnej Galicji w latach 1914-1915 prowadzone były bardzo krwawe walki. Na przechodzącej przez teren Gminy Sękowa linii forntu do czasów obecnych pozostało 25 cmentarzy wojskowych.
Dwory i pałace,
Pałac Długoszów w Siarach - bardzo malowniczy obiekt wzniesiony na początku XX wieku przez Władysława Długosza, senatora II Rzeczpospolitej, przemysłowca naftowego. Usytuowany na urwisku opadającym na dolinę rzeki Sękówka. O niepowtarzalnym wyglądzie pałacu decydująrozbudowane, wielopołaciowe dachy, nieregularna bryła, wysokie okna i kolorystyka. Przed pałacem znajduje się reprezentacyjny podjazd oraz pergola z rzędami kolumn i kratą dla pnących roślin. Liczne rzeźby otaczają prześliczną fontannę. Z drugiej strony obiektu, nad urwiskiem usytuowany jest trzypoziomowy taras. Obecnie pałac jest własnością prywatną.
Zabytki architektury drewnianej UNESCOKościół pw. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej,
Drewniany kościół w Sękowej jest niewątpliwie największym i najcenniejszym zabytkiem na terenie naszej Gminy. Świadczyć może o tym fakt wpisanie go w 2003 roku, przez międzynarodowy komitet, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1994 roku został on również wyróżniony medalem "Prix Europa Nostra" za prace konserwatorskie.
Kościółek powstał około 1520 roku. Pierwotnie jego konstrukcja była nieco inna, składałsię z jedynie z nawy i prezbiterium. Dzisiejszy kształt nadały mu przebudowy z XVII i XVIII wieku. Dobudowano wówczas podcienia (tzw. soboty) wzniesiono wieżyczkę oraz dostwiono wieżę od zachodniej strony. Cały obiekt pokryty jest dość stromym, gontowym dachem. Przy obiekcie prowadzono różne prace renowacyjne, finansował je m.in. Władysław Długosz, właściciel sąsiedniej miejscowości Siary.
W czasie I wojny Światowej świątynia przeżyła swoje najtragiczniejsze chwile. Żołnierze prawie doszczętnie rozebrali obiekt. Zebrany materiał posłużył na opał oraz do budowy umocnień. Zniszczone zostało także wyposażenie. Bezpośrednio po zakńczeniu działań wojennych, oraz w późniejszym okresie prowadzone były prace renowacyjne.
Kościół składa sięz kwadratowej nawy głównej, wyższego od niej prezbiterium oraz wieży. Od strony północnej jest nieduża zakrystia. Nie bez znaczenia pozostaje umiejscownienie pomiędzy starymi lipami i topolami.
Zalew Klimówka,
Zalew na rzece Ropie (15 km od Sękowej) mierzy 5 km długości i 1 km szerokości - niezwykle malowniczo położone jezioro wśród gór, doskonałe miejsce na wypoczynek wakacyjny. Wzdłuż wielokilometrowych brzegów zalewu rozsiane są pensjonaty, bary i małe przystanie wynajmujace łódki, kajaki i rowery wodne. Można się również spokojnie kąpać, zachowując przepisową odległość 500 m od zapory.